جستجو
Menu

تاریخچه بوکس

ورزش بوکس با آغاز جنگ جهانی دوم در ایران مورد استقبال قرار گرفت. در اسکله های جنوبی کشور، کارکنان کشتی های خارجی این ورزش را انجام می دادند و بدینسان جوانان ایرانی با مشاهد بوکس به آن علاقه مند شدند.
توسط سازمان پیشاهنگی ایران ، مرحوم عبدا... نادری را در سال 1321 به عنوان بنیانگذار اصلی بوکس ایران معرفی شد و وی در سال 1322 از طرف دستگاه تربیت بدنی و ورزش ایران ، مدیریت بوکس را عهده دار شد و اولین مسابقات داخلی بوکس در سال 1324 ، اولین مسابقات رسمی قهرمانی کشور در سال 1325 که در 6 وزن +8-81-72-67-62-58-54-51 کیلوگرم انجام شد . مرحوم نادری در سال 1333 جای خود را به فتح ا... امیر علایی داد و بعد از او در سال 1341 علی عبده رئیس فدراسیون شد . در سال 1346 فدراسیون بوکس دچار تغییر و تحول شد و این بار مهندس آراداشس ساگینیان حدود 2 سال بر سرکار آمد و سپس در سال 1347 مهندس رضا قطبی جانشین وی شد اما چهار ماه بیشتر دوام نیاورد و مجددا آقای فتح ا... امیر علایی روی کار آمد و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند 1357 با نظارت کمیته ملی المپیک در تاریخ 30/05/58 شورای فدراسیون بوکس را تشکیل داد .
 بوکس ایران در پی یک مصاحبه تلویزیونی که از جانب گروه ورزش شبکه اول تلویزیون با یکی از روحانیون ترتیب داده شده بود تعطیل شد و چند سالی پیشکسوتان مربیان و قهرمانان قادر به بازگشایی فدراسیون و احیای بوکس نشدند که بالاخره در سال 1368 ریاست جمهور و ریاست محترم مجلس عده ای از پیشکسوتان مربیان و ورزشکاران بوکس را پذیرفتند و در اواخر سال 1368 با جلب موافقت مقام های ارشد مملکتی آقای احمد ناطق نوری نماینده مجلس شورای اسلامی را به عنوان رئیس فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و احیای بوکس در دستور کار فدراسیون ، پیشکسوتان و دست اندرکاران ، مربیان، داوران و ورزشکاران و ... گرفت و در عرض حدود 3 سال کارنامه هایی از خود به جا نهادند که در این مقال نمی گنجد . اما از نکاتی که پس از انقلاب اسلامی و در زمان ریاست احمد ناطق نوری قابل بررسی است این است که پس از بازگشایی فدراسیون در سال 1368 بعد از 10 سال تعطیلی متاسفانه تاکنون ارگانها و نهادهایی مانند نیروهای انتظامی و ارتش، جامعه کارگران ، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها هیچگونه فعالیتی در این رشته ورزشی نداشته و به تعبیری بوکس در نهادهای فوق تعطیل است .
 همچنین هنوز هم مسابقات بوکس در ابعاد داخلی و برون مرزی از سوی سیمای جمهوری اسلامی ایران پوشش تصویری نداشته و فقط به پخش اخبار اکتفا می شود . بوکس ایران قبل از انقلاب آنچنان موفقیت جهانی نداشته است اما در بازگشایی مجدد و با درایت مسوولین در سال 1998 و در رقابتهای جام جهانی که در کشور چین برگزار شد ابراهیم موسوی در وزن 75 کیلوگرم و کوروش مولایی در وزن 81 کیلوگرم موفق به دریافت مدال برنز شدند ، همایون امیری در سال1383 و در رقابتهای قهرمانی دانشجویان جهان در کشور ترکیه در وزن 75 کیلوگرم مدال برنز گرفت . در رقابتهای جام ستارگان جهان در سال 1387 و در کشور چین تایپه مرتضی سپهوند و علی مظاهری به مدال برنز دست یافتند . در المپیک 1996 آتلانتا بابک مقیمی در المپیک 2008 در چین .،مرتضی سپهوند و در رقابتهای المپیک 2012 لندن احسان روزبهای تا آستانه کسب مدال پیش رفتند و فقط با بدشانسی نتوانستند مدال بگیرند . قبل از بازیهای المپیک آتلانتا در مسابقاتی که به حضور شرکت کنندگان در این المپیک برگزار شد ، بابک مقیمی مدال نقره گرفت ضمن آنکه فدراسیون بوکس در تمامی ادوار المپیک های برگزار شده پس از انقلاب اسلامی به شایستگی توانسته است نمایندگانی را به این مسابقات اعزام نماید . فدراسیون بوکس با قدمتی حدود 70 سال در قبل از انقلاب در مسابقات قهرمانی آسیا و بازیهای آسیایی تعداد 14 مدال طلا 14 مدال نقره و 28 مدال برنز کسب کرد که این تعداد پس از انقلاب به 15 مدال طلا 21 مدال نقره و 50 مدال برنز افزایش یافته مضاف بر اینکه حضور تعدادی از کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق مانند ازبکستان ، قزاقستان ، قرقیزستان، ترکمنستان و... که در قاره آسیا قرار گرفته اند کسب مدال را هم اکنون بسیار مشکل نموده است . با این حال مدالهای بدست آمده در سالیان اخیر به لحاظ کمی و کیفی در زمان ریاست احمد ناطق نوری از رشد چشمگیری برخوردار بوده است که به لحاظ آماری قابل استناد است.

رینگ بوکس

کمترین اندازه ی رینگ ، 4.9 متر مربع و حداکثر اندازه ی آن 6.10 متر مربع است که فضای آن از داخل طناب های زمین بازی اندازه گیری می شود. کمترین ارتفاع رینگ از کف زمین،برابر با 0.91 متر و بیشترین آن 1.22 متر است. حداقل 2 متر، فضای مجاز برای اطراف رینگ بکار می رود.

سکو و تشک های گوشه زمین بوکس

سکوی مسابقه کاملا هموار است و حداقل 46 سانتیمتر از خط طناب تشک ها به بیرون امتداد دارد. معمولا چهار گوشه ی سکوی بوکس به صورت زیر تنظیم شود

  • قرمز : در گوشه نزدیک و سمت چپ رینگ، روبروی هیئت داوران
  • سفید : در گوشه دورتر و سمت چپ رینگ
  • آبی : در گوشه دورتر و سمت راست رینگ
  • سفید : در گوشه نردیک و سمت راست رینگ

پوشش کف

کف رینگ ، با نمد، لاستیک ، کائوچو یا مواد مناسب دیگر پوشانده می شود، این پوشش تمام سکو را در بر می گیرد.

طناب ها

سه طناب با ضخامت 3 تا 5 سانتیمتر وجود دارند که از تیرک های گوشه زمین، بطور محکم در و ارتفاع 40 ، 80 و 130 سانتی متری کشیده شده اند. برای رینگ های 4 طنابه ، این اندازه ها عبارتند از 40.6 ، 71.1 و 101.6 سانتی متر. این طناب ها با یک ماده ی نرم یا صاف پوشانده می شوند.

روشنایی

درجه روشنایی (lux) توصیه شده برای تمرین بازی، برابر با 500 lux و درجه روشنایی برای مسابقات، 1000 lux است.