جستجو
Menu

بولینگ

بولینگ از آن ورزشهایی است که هم تفریح به حساب می آید و هم ورزش. از سال ۱۳۸۰ که فدراسیون بولینگ در ایران راه افتاد اوضاع برای بازیکنان حرفه ای بهتر شد. بخش تفریحی اش هم که هم چنان پرطفدار و پابرجاست.بولینگ ورزش خاصی به حساب می آید. این جمله را از خیلی از کسانی که دستی در این کار دارند می شود شنید. اما این خاص بودن دلیل برگران بودن این تفریح نیست. با کمی هزینه می شود حسابی خوش گذراند.تاریخ بولینگ برمی گردد به مصر باستان، البته نه به این صورتی که الان می ببینید. بعد از دوران باستان خیلی ها شروع بولینگ را از آلمان می دانند. قوانین این بازی هم به صورتی که الان در همه جای دنیا بازی می کنند سال ۱۸۹۵ در نیویورک ثبت شده است.
حالا بیش از صد سال است که بولینگ در همه دنیا قوانین خاص خودش را دارد. برای بازی کردن به جز دانستن قوانین به یک کفش و توپ احتیاج دارید.در چند سال اخیر بولینگ در ایران هم طرفدارهای زیادی پیدا کرده و خیلی ها به صورت یک ورزش حرفه ای آن را دنبال می کنند در مسبقات جهانی ۲۰۱۱ هم که اوایل آذر در یوهانزبورگ، آفریقای جنوبی برگزار شد، دو شرکت کننده به صورت آزاد از ایران شرکت داشتند.

توپ

وزن توپ های بولینگ به پوند محاسبه می شود. به ظاهر رنگی این توپ ها نگاه نکنید، حسابی سنگین هستند. از ۶ پوند تا ۱۶ پوند. هر پوند هم ۴۵۰ گرم است. با این حساب سبک ترین توپ بولینگ هم ۲کیلو و ۷۰۰ گرم وزن دارد. پس حواستان باشد که با دست ضعیف یا آسیب دیده نمی شود سراغ این ورزش رفت.هر کسی برای انتخاب توپ باید به دو نکته توجه کند، وزن توپ و اندازه جای انگشتان. باید توپی را انتخاب کنید که از پس پرتاب کردنش بر بیایید. اندازه انگشتتان هم باید به این سه سوراخ روی توپ بخورد تا با کنترل آن را بغلتانید.لایه رویی توپ ها پلی اتیلن است. در مرکز توپها یک فرم استوانه شکل با جنسی شبیه گچ وجود دارد با تعدادی زائده که به چرخیدن توپ کمک می کنند و جهت آن را هم تعیین می کنند. به توپ های معمولی و آماتور که بیشتر برای تفریح هستند، هاوس بال می گویند. که وقتی به یک سالن بولینگ می روید در اختیارتان می گذارند.قیمت شان هم همان حوالی ۱۵تا ۲۰ هزار تومان است.ماجرای توپ های حرفهای کمی فرق می کند. هر بازیکنی توپ شخصی خودش را دارد. و برای یک توپ حرفه ای بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزینه می کنند.

پین

پین همان ۱۰ هدف چوبی است که در انتهای لاین می بینیم. جنس این پین ها ابتدا تمام چوب بود ولی بعدها به خاطر جلوگیری از شکستگی آن ها روی شان لایه ای از فایبرگلاس تعبیه کردند. طول شان ۲۵ سانتی متر است و ۱ کیلو و ۳۸۰ گرم وزن دارند. پین ها به صورت مثلثی و با فاصله ۲۰ سانتی متر از هم چیده می شوند. و همه امتیازات بسته به تعدادی پینی دارد که شما در هر بار میتوانید بریزید.

سالن

مجموعه های ورزشی به طور میانگین ۱۰ لاین برای بازی دارند و روی هر لاین حداکثر ۴ نفر میتوانند بازی کنند. کف سالن کاملا پارکت است. قسمت میانی لاین تا یک سوم انتهایی را، روغن می زنند تا توپ سر بخورد. دو قسمت کناری لاین را هم کاتر یا اصطلاحا جوب می گویند که اگر توپ تان وارد آن شود از قسمت اصلی خارج شده و دیگر به پین ها برخورد نمی کند. این فلش هایی هم که کف لاین می بینید برای هدف گیری بهتر است.برای هر ساعت بازی روی یک لاین ۲۰ تا ۲۶ هزار تومان باید هزینه کنید که بین تعداد نفرات تقسیم می شود.اگر هم عضو یکی از مجموعه های ورزشی شوید، حق عوضیت می پردازید و برای ساعت های بازی تخفیف می گیرید. فقط یادتان باشد که از قبل برای آخر هفته برنامه ریزی کنید و اگر می خواهید خوش بگذرانید یک لاین رزرو کنید، چون خیلی از باشگاه شلوغ هستند.

اطلاعات فنی و عمومی خطوط بولینگ

هر خط استاندارد بولینگ نیازمند فضای طولی و عرضی معینی است . طول هر خط حداقل بایـد بین 28 الی 30 متر وعرض هردو خط حدود 3.50 متر میباشد .

  • طول استاندارد خطوط بولینگ : 24.12 متر
  • حداقل فضای مورد نیاز جهت تعمیر و نگهداری : 1 متر
  • فضای طولی دستگاه ( با توجه به نوع دستگاه متغیر است ) : 1.20 متر
  • فضای نشیمن بازیکنان: بین 2 تا 4 متر

قسمتهای تشکیل دهنده خطوط بولینگ

هر خط بولینگ از سه بخش اصلی تشکیل شده است : قسمت زیر سازی و فوندانســیون که تماما چوبی بوده و از استحکام لازم برای بازی بولینــــگ برخورداست . بخش مکانیکی شامل دستگاه پین چین اتوماتیک و سیستمهای گردش توپ . قسمتهای کامپیوتری والکترونیکی شامل کنترلرهای دستگاههاوکامپیوتردستگاهها وسنسورها و کامپیوتر سرور .

شرایط سالن

سطح زیر کار خطوط بولینگ باید تا حد امکان صاف و بدون شیب سطحی بوده و از مقاومت و استحکام کافی برخوردار باشد . ارتفاع استاندارد سالن بازی جهت برگزاری مســابقات حرفه ای 4600 سانتی متراست و سالن بازی باید از نور مطلوب و تهویه مناسب برخوردار باشد.ارتفاع سالن را میتوان حداقل 3500 سانتی متر هم در نظر گرفت . کمدهای مخصوص بازیکنان (لاکر) ، کانتر و میز رسپشن ، قفــسه وجاکفشی و سیــستم صوتی مناسب جهت پخش موسیقی و مبلمان راحتی از دیگر ملزومات سالنهای بولینگ هستند .