جستجو
Menu

کانوپولو

کانوپولو، که در برخی کشورها کایاک پولو نامیده می شود، یک ورزش گروهی با توپ است، که بر روی آب و توسط دو تیم با ۵ بازیکن (هریک بر روی یک قایق ِ کانو) انجام می شود. هر تیم تلاش می کند تا توپ را وارد دروازه حریف کند، در پایان تیمی که تعداد گل بیشتری به ثمر رسانده است، برنده خواهد بود. کانوپولو یکی از انواع ورزش قایقرانی ِ کانو و کایاک است. این رشته در سه دوره اخیر بازی های جهانی که مخصوص مهمترین ورزش های غیرالمپیکی است، برگزار شده است.

تاریخچه پیدایش ورزش کانوپولو در جهان

نخستین باری که قایقرانان به فکر بازی با توپ افتادند،اوایل دهه 1930 میلادی در قاره اروپا بود.قایقرانان در قالب دو تیم به رقابت پرداختند و کوشیدند توپ را وارد دروازه تیم مقابل کنند. در ـن زمان این بازی فقط سرگرمی محسوب می شد نه ورزش.به همین دلیل قانونی برای آن وجود نداشت. گروهی از قایق های کانو وگروهی ا قایق های کایاک استفاده می کردند.قایق های کانو پاروهای بزرگ یک کفه ای دارند در حالی که پاروهای قایق های کایاک دو کفه ای و کوچک هستند.حتی امروزه نیز برخی کشورها ورزش کانوپولو را کایاک پولو می نامند.
این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا قرن ها بازی می شده است، چه به منظور تفریح و چه به شکل مسابقه. هم اکنون نهاد نمایندگی کننده این ورزش کمیته کانوپولو فدراسیون بین المللی قایقرانی است که از سال ۱۹۹۴ هر دو سال مسابقات جهانی این رشته را برگزار می کند. تا سال ۲۰۱۲ ده دوره مسابقات قهرمانی جهان کانوپولو برگزار شده و استرالیا و هلند هر کدام سه بار و فرانسه و بریتانیا هر کدام دو بار در بخش مردان به قهرمانی رسیده اند و در بخش زنان هم آلمان و بریتانیا هر کدام چهار بار و استرالیا دو بار قهرمان کانوپولوی جهان شده اند. در بازی های جهانی نیز آلمان و فرانسه و هلند در بخش مردان هر کدام یک بار و در بخش زنان آلمان دو بار و بریتانیا یک بار به مقام قهرمانی رسیده اند. کانوپولو ترکیبی از واترپولو و قایقرانی است، از نظر تاکتیکی به بسکتبال و واترپولو شباهت دارد. ورزشکاران این رشته باید مهارت زیادی در قایقرانی و کنترل قایق داشته و از سرعت عمل و قدرت بدنی بالایی (به ویژه دست ها) برخوردار باشند.

بین المللی شدن

با گسترش این سرگرمی،در سال1984 کمیته کانوپولو زیر نظر فدراسیون جهانی قایقرانی ICFشکل گرفت و به توسعه کانوپولو در جهان پرداخت.در سال 1990قوانین بین المللی این ورزش ثبت شدواولین دوره مسابقات جهانی در سال 1995 در کشور انگلستان برگزار شد.این مسابقات هر دو سال یکبار برگزار می گردد.

ویژگی ها

با توجه به حضور هر ورزشکار در یک قایق کایاک ،درخشش در این ورزش به مهارت در قایقرانی نیاز دارد.برخی از قوانین تاکتیکی آن نیز شبیه به بسکتبال است.مثلا هیچ بازیکنی نمی تواند بیش از پنج ثانیه مالک توپ باشد و حتما باید توپ را قبل از پایان این زمان شوت کند یا به هم تیمی خود پاس دهد.علاوه بر مهارت در کنترل و راندن قایق،موفقیت در این ورزش نیازمند سرعت عمل و قدرت بدنی بالاست.

محیط مسابقه

محوطه ورزش کانوپولو 35 متر طول و 23 متر عرض دارد.طنابهایی معلق (مثل طنابهای جداکننده مسیرمسابقه شناگران) این محوطه را مشخص کرده است.مساحت دروازه ها1در*1.5 متر است.دروازه 2متر بالاتر از سطح آب محوطه بازی قرار دارد.بدین ترتیب دروازه بان می تواند با گرفتن پاروی خود به صورت عمودی،از دروازه محافظت کند.پاروی دروازه بانان معمولا اندکی از پاروی دیگر بازیکنان بلندتر است.

قوانین

هر تیم 5 بازیکن اصلی و 3 بازیکن ذخیره دارد.تعویض بازیکنان محدودیتی ندارد ونیازی به هماهنگی با داور نیست.تنها شرط تعویض این است که بازیکن به همراه تمام تجهیزاتش از محوطه بازی خارج شود و آنگاه بازیکن جانشین وارد شود.محوطه پشت دروازه ها،محوطه مخصوص خروج بازیکنان است.توپ کانوپولو همان توپ واترپولو است. آغاز مسابقه در هر نیمه بدین صورت است که توپ در مرکز محوطه قرار داده می شود و یک بازیکن از هر تیم به سرعت به سمت توپ پارومی زند تا آن را تصاحب کند.بازیکنان مجازند که توپ را به یک سمت مدافع بیندازند و با پشت سر نهادن او را دربیل کنند. مدافعین نیز می توانند به شانه ها وپشت بازیکن تنه بزنند و او را تکل کنند.قایق کانوپولو 3 متر طول دارد.
از توپ واترپولو برای مسابقه استفاده می شود و هر بازیکنی تنها تا ۵ ثانیه پس از تصاحب توپ حق مالکیت آن را دارد. دریبل زدن با انداختن توپ به سمتی دیگر و پشت سر گذاشتن بازیکن مدافع انجام می شود. تکل بازیکن صاحب توپ با تنه زدن به شانه ها و پشت او انجام می شود. داور برای جریمه شخصی بازیکنان خطا کار از سه کارت سبز، زرد و سرخ استفاده می کند. تعداد تعویض ها محدودیتی ندارد و اطلاع داور نیز لازم نیست، اما باید ابتدا بازیکن تعویض شده از محوطه خارج شود، سپس یار جایگزین وارد بازی شود. محوطه بازی ۳۵ در ۲۳ متر مساحت دارد و محدوده آن معمولاً به وسیله طناب های معلق مشخص می شود (مانند مسابقات شنا). هر مسابقه دو داور دارد که هر کدام یک نیمه را کنترل می کنند و دو خط نگهدار هم دروازه را زیر نظر دارند. دروازه ۱ متر عرض و یک و نیم متر طول دارد و در ارتفاع دو متری معلق است. دروازه بان با نگهداشتن پاروی خود به شکل عمودی از دروازه دفاع می کند. زمان بازی دو نیمه ۱۰ دقیقه ای است و هر نیمه همانند واترپولو با قرار گرفتن همه بازیکنان رو به روی دروازه خودی و انداختن توپ به مرکز زمین توسط داور آغاز می شود.

زمان

مسابقات رسمی شامل دو نیمه 10 دقیقه ای است و بین دو نیمه حداقل یک دقیقه وقت استراحت وجود دارد.در آغاز نیمه دوم،محوطه بازی دو تیم عوض می شود.در مسابقات رده سنی پایینتر مسابقات در دو نیمه 7 دقیقه ای برگزار می شود.

داوران

محوطه بازی دو داور دارد و هر دروازه یک داور خط نگهدار دارد که وظیفه آنها اعلام گل و بیرون رفتن توپ از خط دروازه است.در کانوپولو اخطار با کارتهای سبز،زرد و قرمز اعلام می شود.کارت زرد سبب اخراج موقت بازیکن می شود.زمان اخراج موقت 2دقیقه است.