جستجو
Menu
مقالات علمی آموزشی
شاخه
بیانات امام خمینی(ره) پیرامون ورزش
ایجاد شده توسط : UserSiteJolfa در 09/29/2013 01:10:45 ب.ظ

ادامه مطلب...


بیانات رهبر معظم انقلاب درباره ورزش
ایجاد شده توسط : UserSiteJolfa در 09/29/2013 01:12:44 ب.ظ

ادامه مطلب...


تربیت بدنی در جوامع قدیم


 

مقدمه

پیدا کردن آغاز هر نهضت علمی کاری سخت و دشوار است . تربیت بدنی از این قاعده مستثنی نمی‌باشد این مقاله در پی آن است تا بتواند نگاهی به تاریخ تربیت‌بدنی در جوامع کهن همچون مصر، چین، یونان ، ایران و... بیاندازد و فلسفه هر کدام از این جوامع برای انجام فعالیت‌های ورزشی تا حدودی معرفی گردد .

تعریف ورزش

ورزش از نظر لغوی اسم مصدر است به معنای «ورزیدن» و برزیدن مصدر آن یعنی کارکردن، عمل کردن، کوشیدن، پیاپی انجام دادن و ریاضت کشیدن است. معادل کلمه ورزش در زبان انگلیسی Sport است که به هر نوع فعالیت بدنی و بازی که منجر به انجام مسابقه و نمایش مهارت بین دو فرد و یا دو گروه شود ، که ملزم به انجام تمرین های مداوم و فرا گرفتن مهارت ، در یک حرکت یا رشته ورزشی اطلاق می شود.

تعریف مسابقه

مسابقه ، نوعی فعالیت ورزشی است که تحت ضوابط ، قواعد و قوانین پذیرفته شده  بین‌المللی ، اجرا می‌شود . هدف ورزشکار از شرکت در مسابقه ، پیروزی بر حریفان، کسب نتایج برتر و دستیابی به رکوردها است . در مسابقه ورزشکار بایستی به بسیج قابلیت‌های خود در یک محدوده زمانی نسبتاً کوتاه و مقتضی، بپردازد .

تربیت‌بدنی در مصر قدیم :

 شنا از ورزش‌های بسیار متداولی بود که مرد و زن به آن علاقه فراوان داشتند . به علاوه کشتی، ژیمناستیک ، اسب‌سواری و گاوبازی مورد علاقه مردم بوده اند . علت علاقه مصریان به ورزش را ارتباط ورزش با امور دینی ذکر کرده اند .

تربیت بدنی در چین

در این کشور تربیت بدنی بیشتر در مدارس نظامی به منظور تربیت جنگجویان و آمادگی‌های رزمی آنان مورد توجه بود . از جمله بازی های معمول در چین عبارتند از : نوعی بازی فوتبال ، مشت زنی، کشتی، تیراندازی با کمان، شمشیر بازی و ... . 

تربیت بدنی در هند

 آنان در حقیقت فلسفه ی مذهبی مردود شناختن فعالیت‌های بدن را پذیرفتند و این فلسفه که ترک زندگی را توصیه می‌کرد، مستقیماً با نیرو و توان بدنی و حتی با تندرستی مغایرت وتضاد داشت . البته مختصری حرکات ورزشی و فعالیت‌های بدنی خواه‌نا‌خواه در زندگی مذهبی هندوان راه یافته بود و این حرکات به‌ویژه در مراسم، جشن‌ها و اعیاد مذهبی به اجرا در می‌آمد .

تربیت بدنی در ایران باستان

 وظیفه بزرگ حفظ مرز و بوم ایران، که به موجب تعلیم زردشت سرزمینی مقدس به شمار می‌رفت، و نیز میل به کشورگشایی و تسخیر سرزمین‌های مجاور ایجاب می‌کرد که جوانان ازتعالیم نظامی منظمی که اساس آن طبعاً بر ورزش و تربیت بدنی بود، برخوردار گردند و از این رو در حقیقت برنامه آموزشی گروه بسیاری از جوانان به تعلیمات نظامی و مهارت‌های بدنی محدود می‌شد تا بتوانند شرایط و کیفیت‌های لازم برای یک سرباز خوب و شایسته را به دست آورند . از ورزش‌های معمول و مرسوم ورزشی می‌توان به این موارد اشاره کرد : اسب‌سواری، تیراندازی و شکار، چوگان بازی و شنا .

تربیت بدنی در یونان هومری  

هدف نهایی تربیت بدنی که در جنگ‌های متناوب روزگار هومر سرچشمه می‌گرفت پرورش مرد عمل و مرد میدان بود لذا تربیت‌بدنی بیشتر در خدمت آمادگی رزمی برای شرکت در جنگ و مقابله با دشمنان بود . از جمله ورزش‌های این دوران می‌توان به این موارد اشاره کرد : ارابه‌رانی، مشت‌زنی، کشتی‌گرفتن، پرتاب نیزه و ... .

تربیت بدنی در اسپارت

هدف اساسی آموزش و پرورش آماده ساختن کودکان از نظر بدنی برای شغل سپاهی گری بود . فعالیت عادی ورزشی آنان شامل : ژیمناستیک ، دو ، شنا ، شکار ، سوارکاری بر اسب برهنه ، پرتاب سنگ ، پیاده روی طولانی ، کشتی و ... بود .

تربیت بدنی در آتن قدیم

هدف تربیت بدنی در یونان تنها به پرورش بدن خلاصه نمی شد . برای نخستین بار نحوه ی اجرای حرکات بدنی و مهارت های ورزشی نیز مورد توجه قرار گرفت . یکی از معروف ترین مسابقه های ورزشی آن ها المپیک بود که از سال 776 پیش از میلاد به افتخار زئوس خدای اساطیری یونان در " المپیا "olympia  برگزار می شد. این مسابقات هر چهار سال یک‌بار و در فصل تابستان (مرداد ماه ) به مدت پنج روز انجام می گرفت .

تربیت بدنی در روم

جوانان رومی تنها به منظور تأمین سلامت جسم به تمرینات و فعالیت های ورزشی می پرداختند ، نه به خاطر تناسب و زیبایی اندام و یا رقابت در بازی ها و مسابقات ورزشی . تاریخ تربیت بدنی روم نشان می دهد که بازی های مختلف و متنوعی که در آن ها از توپ استفاده می شده ، بسیار معمول و رایج بوده است.(3)

ورزش در ایران باستان

قدیمی ترین تربیت ملی و اجتماعی ایرانیان را می توان تربیت رادمردی یا پهلوانی و قهرمانی نامید . پهلوانان رادمرد بهترین افراد جامعه بوده اند که نمونه زیبایی و مردانگی و شهامت و دلیری و تیزهوشی و سلحشوری به شمار می آمدند . این نوع مردان در آغاز حیات بیشتر ملل قدیم بوده اند و در بعضی از کشورها مانند یونان و مادها آنان را به پایه خدایی رسانیده اند . مؤثر ترین بلکه واقعی ترین نمونه مردان در نظر ایرانیان قهرمانان ملی بوده اند و قهرمانی که حسن اخلاق و عفت و هوش و ذکاوت و شهامت را با زیبایی و سلحشوری و چالاکی توأم می‌داشتند ، مورد توجه و تقدیر عامه واقع می‌شدند . ایرانی را می‌توان قهرمان پرست نامید و دلیل آن علاقه مفرط ایرانیان باستان به تربیت رادمردی وقهرمانی، وجود لغات متعدد برای قهرمان و صفات قهرمانی در زبان پارسی می‌باشد و از آن‌ها نمونه‌ای چند ذکر می شود : قهرمان، گو، گرد، دلیر، دلاور، جوانمرد، آزاد، آزادمرد، راد، رادمرد، هژبر، نامور، اردشیر، نامبردار، نیو، نیوزاد، بهادر، آریا، نامدار، پهلو، پهلوان، نبرده، شیرگرد، شیرمرد و غیره دلیل واضحی بر صحت مطالب بالا است.

 اولین مسابقه ورزشی بین ایرانیان و خارجیان  

در میان ایرانیان باستان مسابقه هایی در تیراندازی و چوگان بازی و شناوری و دو و زورآزمایی معمول بوده که این امر بهترین بر انگیزاننده روح قهرمانی در جوانان بوده است . به خصوص آن که در ایام عید پهلوانان سراسر امپراطوری در پازارگاد یا استخر شوش یا بابل یا کاهتم پیلس (شهر صد دروازه) و این اواخر در تیفوس جمع می شدند و مسابقه می دادند . گاهی هم اتفاق می‌افتاد که با قهرمانان کشور‌های دیگر نیز به مسابقه می‌پرداختند و برای اولین بار هنگامی بود که اردشیر دوم هخامنشی که از سال 404 قبل از میلاد تا 362 قبل از میلاد سلطنت کرده است جمعی از جوانان بی باک و دلیر یونان را برای سپاهی‌گری و ارتش ایران اجیر کرد و به ایران آورد . چون مسابقات ورزشی در یونان کاملاً رایج بود و مسابقه های المپیک در آن کشور برگزار می شد جوانان دو کشور به مسابقه های ورزشی پرداختند و تیر اندازان و نیزه داران و دوندگان و شناگران و کشتی‌گیران ایران و یونان با هم مسابقه دادند و این نخستین مسابقه ورزشی بین ایرانیان و خارجیان است که در میدان رزم واقع نشده و در محیط کاملاً دوستانه به عمل آمده است.

منابع :

1 – رستگار ، ژیلا ، 1384 ، مجموعه ی مقالات همایش علمی نقش ورزش در اصلاح و تربیت زندانیان ، نشر حمایت .

2- ایشتوانفی ، 1384 ، اصول تئوریک و متدولوژیک علم تمرین ، ترجمه : فرهاد هژیر ، نشر دانش نگار

3 – کریمی ، جواد ، 1373 ، نگاهی به تاریخ تربیت بدنی جهان ، مرکز نشر دانشگاهی

4 – میرئی ، حسن ، 1349 ، آئینه پهلوان نما ، چاپ میهن

print
rating
  نظرات